יום רביעי, אוקטובר 10, 2012

בית וילקומיץ בראש פינה

רחוב הראשונים, ראש פינה. צילום: זכריה הלוי

מיקום: ברחוב ''הראשונים'', עומדים ליד בית מלון אלתר שוורץ (מצפון לנו) כשמאחור נמצא בית וילקומיץ.

שמחה דוד וילקומיץ היה מורה ומנהל בית הספר הראשון במושבה. אך הוא לא היה זה שהתחיל את החינוך בראש פינה, הוא הוליך תפיסה שהתחיל בה יצחק אפשטיין שהיה מורה לתנ"ך. מי זה האפשטיין הזה?
יצחק אפשטיין היה מורה במטולה במשך 3 שנים ואחר כך הגיע לראש פינה, בסוף המאה ה-19. הוא היה כשרון גדול מסתבר, אך גם אדם חסר מנוחה. בסך הכל היה כאן שלוש שנים ואחר כך עבר לאירופה. במשך שהותו ניסה להנחיל תפיסה של עברית בעברית. כלומר הוא לימד עברית בלי לפתוח מילון לועזי אלא רק על ידי שימוש בעברית.
הרעיון יפה, אבל איך עושים זאת? זקני המושבה שפעם היו ילדים... עדיין זוכרים שהיה נותן להם להריח דברים, למשש, לראות. ללמוד הכל דרך החוויה. כך למשל כאשר יצאו לטיול וראו פרח, עץ, שדה, שלג, ענן, נחל וכו'. הוא ''שלף'' מילים חדשות על המקום. כך הועשר אוצר המילים וכך למדו עברית בארץ ישראל. צריך גם לזכור שהעניין הזה של ''עברי, דבר עברית'' אז, לא היה ברור ומובן מאליו.
בראשון לציון היה בית ספר בשם "חביב" שהיה הראשון שהוחלט בו ללמד בעברית, אבל לא בכל המושבות עשו זאת.אפשטיין כתב חוברת בשם "עברית בעברית" ובכנס המורים הראשון שהתקיים בזיכרון יעקב ב-1903,  הציג לראשונה את החוברת שכתב בפני המורים. 
תושבי ראש פינה עד היום מתגאים בעברית המיוחדת שלהם אותה למדו מפי אפשטיין ווילקומיץ.
הסרטון היפה שמצאתי ברשת ממחיש את העניין הזה בצורה יפה. אין תגובות: