יום ראשון, ינואר 01, 2012

ירושלים: כמה עובדות על בית הקברות ממילא1. כנראה מהתקופה הממלוכית, ייתכן שיש לו יסודות איובים ואף קדומים יותר. 
2. משפחות מוסלמיות שורשיות קברו את מתיהן במקום הזה. 
3. על חלק ניכר משטחו של בית הקברות שוכנת בריכת ממילא, המתוארכת לימי המלך הורדוס לפני כאלפיים שנה. אבל אין קשר ענייני בין הבריכה ובין בית הקברות.
4. יעקב יהשוע (אבא של הסופר המפורסם), מנכ''ל משרד הדתות אמר אז על בית הקברות הזה את הדברים הבאים: ''בית הקברות ממילא בירושלים נחשב לאחד מבתי הקברות המוסלמים הנכבדים ביותר בו קבורים חייליו של צלאח א-דין ורבים מחכמי המוסלמים, מדינת ישראל תדע תמיד לכבד ולשמור את המקום הזה...'' 
5. ההיסטוריון המוסלמי מוג'יר א-דין כתב ב-1495 כי "מי שנקבר בירושלים, במקום הנקרא זייתון אל-מלך (היא ממילא), ייקבר, אם אפשר לומר כך, בשמים התחתונים". 
6. בשנת 1928 החלה בנייתו של המלון המוסלמי פאלאס על גבולו הדרום-מערבי של בית הקברות. במהלך חפירת היסודות נתגלו עצמות מתים.
7. ישנה טענה כי המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל חוסייני, התיר בעצמו באמצעות פאתווה שפרסם, להמשיך עם הבנייה וטען כי קדושתו של בית קברות שלא היה בשימוש במשך 30-40 שנה פגה! 
8. בשנת 1948 עבר שטח בית הקברות לידי האפוטרופוס לנכסי נפקדים וזה העבירו בשנת 1992 לידי עיריית ירושלים. העירייה הפקיעה את הפינה הצפון-מערבית של החלקה להקמת חניון גן העצמאות, שפעל עד שנת 2005
9. בשנה זו החל מרכז שמעון ויזנטל לבנות על שטח החניון את המוזיאון לסובלנות. 

בשנים האחרונות מתנהל דיון האם לאפשר בניה במתחם המוסלמי בבית הקברות שבממילא.
דיון ארוך ומעניין מסביר על חשיבותם של קברים בראי האסלאם. כאמור, קצת ארוך... אבל מעניין!
קישור בנושא: מוזיאון של אי סובלנות - ''הארץ''

עוד על ממילא בהקשר אחראין תגובות: